Ora curenta: 30-09-2014, 08:54 AM Salut, Musafir! (LogareÎnregistrare)

Posteaza raspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 27 voturi - 3.19 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cresterea intensiva a gainilor
06-03-2010, 02:07 PM
Cresterea intensiva a gainilor
zilele trecute tatal meu m-a pus sa caut pe internet informatii despre cresterea intensiva a gainilor. El doreste sa infiinteze o mini-ferma de aproximativ 500-700 gaini. Incerc sa aflu prin acest nou Thread daca pe acest forum sunt persoane care au cunostinte in acest domeniu si care m-ar putea ajuta cu diverse sfaturi cum ar fi : De unde si ce tip de incubator sa cumpar...Cat de mare sa fie incubatorul... care sunt cele mai profitabile rase de gaini pentru oua si carne ... si multe altele.
Va multumesc anticipat.
Gaseste toate mesajele acestui utilizator
Add Thank You Citati acest mesaj intr-un raspuns
07-03-2010, 12:19 AM
RE: Cresterea intensiva a gainilor
(06-03-2010 02:07 PM)Shoapte Scris:  zilele trecute tatal meu m-a pus sa caut pe internet informatii despre cresterea intensiva a gainilor. El doreste sa infiinteze o mini-ferma de aproximativ 500-700 gaini. Incerc sa aflu prin acest nou Thread daca pe acest forum sunt persoane care au cunostinte in acest domeniu si care m-ar putea ajuta cu diverse sfaturi cum ar fi : De unde si ce tip de incubator sa cumpar...Cat de mare sa fie incubatorul... care sunt cele mai profitabile rase de gaini pentru oua si carne ... si multe altele.
Va multumesc anticipat.

Am crescut gaini, nu intr-un mod "industrial", doar pentru consumul propiu. Cel mai mult am avut cam 80-100 asta cu tot cu pui. 500-700 de gaini este un numar destul de mare, ai nevoie de incubatoare profesionale, dar poti incerca si cu unul de 100 de oua, punand 3 serii, sau chiar 2 de 100 in 3 serii. Asta inseamna 600 de oua, din astea nu te astepta sa iasa toti, chiar si verificate inainte te asigur ca nu scoti mai mult de 450 initial. Si din astia mai pierzi ceva in primele zile, undeva pe la 400 de pui probabil vei avea la final.
Cat despre rase, depinde ce vrei sa faci, oua sau carne?

Aquarium Keeper
Viziteaza site-ul acestui utilizator Gaseste toate mesajele acestui utilizator
07-03-2010, 12:35 AM
Intr-adevar rata de eclozare a puilor e de 60% din care cam 50% si traiesc ca mai mor cand sunt micuti.Nu am destul spatiu pentru a creste gaini in custi speciale ma gandeam sa le las libere prin gradina (aproape un hectar) imprejmuit cu gard de 2 metrii cand vremea permite iar noapte as putea sa le fac culcus in pod ... undeva la 70 metrii patrati sau chiar in camerele de la etajul 1 si asa casa nu e locuita.
07-03-2010, 01:17 PM
Atunci iti recomand sa incepi cu cateva gaini, cumpara un incubator de 60-100 de oua si pune o serie, vezi cum merge treaba, dar sa le pui acum in aprilie-mai. Incearca gaini de "tara", cumpara ouale de la cineva care sta la tara sau curte, de preferabil de la un mos/babutza, se pricep cel mai bine, de-a lungul anilor si-au format o rasa propie, daca le ti prin curte sunt cele mai recomandate, sunt rezistente, dau oua la greu si gustul carnii nu se compara cu cele de cumparat, la fel si gustul oualelor. Eu cand am trecut de la oua din productia propie la cele de cumparat am avut un soc, pur si simplu nu le-am putut consuma.

Rasele facute sa stea un custi au tot felul de probleme, de exemplu cele de carne mananca incontinu pana nu se mai pot ridica din cauza greutatii, in 3 luni, puiul este gata de sacrificat, daca le ti mai mult ologesc. Iar cele de oua sunt facute sa faca oua in principiu, carne nu prea au...

Aquarium Keeper
07-03-2010, 01:26 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima data: 07-03-2010 01:44 PM de NightWalker.)
(07-03-2010 01:17 PM)Rancid Scris:  Atunci iti recomand sa incepi cu cateva gaini, cumpara un incubator de 60-100 de oua si pune o serie, vezi cum merge treaba, dar sa le pui acum in aprilie-mai. Incearca gaini de "tara", cumpara ouale de la cineva care sta la tara sau curte, de preferabil de la un mos/babutza, se pricep cel mai bine, de-a lungul anilor si-au format o rasa propie, daca le ti prin curte sunt cele mai recomandate, sunt rezistente, dau oua la greu si gustul carnii nu se compara cu cele de cumparat, la fel si gustul oualelor. Eu cand am trecut de la oua din productia propie la cele de cumparat am avut un soc, pur si simplu nu le-am putut consuma.

Rasele facute sa stea un custi au tot felul de probleme, de exemplu cele de carne mananca incontinu pana nu se mai pot ridica din cauza greutatii, in 3 luni, puiul este gata de sacrificat, daca le ti mai mult ologesc. Iar cele de oua sunt facute sa faca oua in principiu, carne nu prea au...

ma oua pt incubator Smile le poti verifica dupa cum le verifica bunica mea , dumnezeu sa o ierte, le pui in lumina becului si vezi de au banut, de au banutul sigur iti ies Smile tactica asta o folosea bunica si mereu avea curtea plina de pui de rata/gasca si gaina nu stiu daca din 60 de oua ii ieseau mai putin de 50 Wink
07-03-2010, 02:53 PM
Ms de sfaturi.
Sfatul unui prieten e sa folosesc gaini italiene pentru oua. Acestea fac in medie 240-250 oua anual asta insemnand 2 oua la 3 zile iar gainile ajung undeva la 1.75-2kg.
Pe mine ma interesau ceva sfaturi legate de incubator ... ce firma sa fie ... numarul optim de oua ca sa fie rentabil.
Ouale o sa le procur de la prietenul asta al meu.
09-03-2010, 06:57 PM
(07-03-2010 01:26 PM)NightWalker Scris:  
(07-03-2010 01:17 PM)Rancid Scris:  Atunci iti recomand sa incepi cu cateva gaini, cumpara un incubator de 60-100 de oua si pune o serie, vezi cum merge treaba, dar sa le pui acum in aprilie-mai. Incearca gaini de "tara", cumpara ouale de la cineva care sta la tara sau curte, de preferabil de la un mos/babutza, se pricep cel mai bine, de-a lungul anilor si-au format o rasa propie, daca le ti prin curte sunt cele mai recomandate, sunt rezistente, dau oua la greu si gustul carnii nu se compara cu cele de cumparat, la fel si gustul oualelor. Eu cand am trecut de la oua din productia propie la cele de cumparat am avut un soc, pur si simplu nu le-am putut consuma.

ma oua pt incubator Smile le poti verifica dupa cum le verifica bunica mea , dumnezeu sa o ierte, le pui in lumina becului si vezi de au banut, de au banutul sigur iti ies Smile tactica asta o folosea bunica si mereu avea curtea plina de pui de rata/gasca si gaina nu stiu daca din 60 de oua ii ieseau mai putin de 50 Wink

Chiar si asa, chiar daca au banuntul ala, depinde si de cocos Smile) cat de "capabil" este...

Aquarium Keeper
09-03-2010, 07:17 PM
Sincer, nu stiu daca e atat de bine ceea ce ai de gand sa faci. Fa un calcul, cat te-ar ajunge mancarea, impozitele, taxele, si vezi daca poti sa scoti un pret mai bun decat al concurentei. Daca nu, atunci mai bine incerci altceva.
Parerea mea.
09-03-2010, 07:29 PM
Matei, daca mergi pe premiza castigului din prima zi a infiintarii fermei.. atunci nu te apuci de nimic. Trebuiesc facute niste calcule pe o anumita perioada si abia atunci vezi daca renteaza sau nu.

Solar Benefits
09-03-2010, 08:35 PM
Intr-adevar un calcul cu cat m-ar costa lunar intretinerea lor (mancare, curent, taxe) si castigul de pe urma oualelor nu am facut de aceea ceream sfatul unuia in cunostinta de cauza. De un lucru sunt absolut convins ca sub pretul pietei (un ou la supermarket e 0.55 lei) pot scoate ouale.
Exemplul cel mai bun : momentan am 12 gaini Big Grin de la ele iau cam 9-10 oua zilnic, suficient pentru familia mea iar ele consuma o feldera de porumb si ceva grau oricum pana in 10 lei ( porumbul si graul cumparate in toamna cand pretul era foarte scazut)
Posteaza raspuns 

Saritura forum: